Tez Nedir?

Tez Nedir?

Tez, araştırma yapma, tartışma ve bir fikir ortaya koyabilmektir. Bilimsel olarak henüz kesinleşmemiş, mantıkla bağdaşan, bilimsel araştırmaların sonucunda mevcut bilgilerin doğrulanmasını amaçlayan düşüncelerdir. Tez yazımdaki amaç, öğrencinin kendini geliştirmesi, araştırma becerisini kazanması ve yaptığı araştırmalar sonucu kendisine ve bilime katkı sağlamasıdır. Ayrıca kişinin ilerideki akademik hayatında ön hazırlık olarak nitelendirebiliriz.

Tez Nasıl Yazılır?

Tez yazmadaki ilk öncelik, tezin konusudur. Tezin konusu belirlendikten sonra araştırma yöntemleri belirlenir ve konuya göre hangi kaynaklardan yararlanacağı araştıracak olduğu yerler kütüphane, istatistik, makaleler, dergiler vb. yöntemlerden faydalanılır. Araştırmayı yapan kişi bir plan oluşturur ve kafasında geçici bir taslak belirler. Bu taslak yapacağı tezin ön hazırlığını ve izleyeceği yolu gösterir. Kaynak oluşturulur kaynak oluştururken tez konusu ile ilgili ne varsa kitap, makale, dergi, gazeteler, raporlar, seminerler gibi tüm veriler toplanır ve birinci el kaynaklar olmasına özen gösterilir. Okuyup not alma kısmında ise tezin konusunu oluşturan can alıcı, önemli kısımlar not alınmalıdır. Son olarak tez yazma kısmına geçilir tüm yapmış olduğumuz ön hazırlıkların son aşamasıdır. Bu aşamada konuya hâkim olmak çok önemlidir bütün topladığınız verileri doğru ve özgün bir biçimde yazıya geçirmek hususunda son derece dikkatli olmak gerekir. Teziniz ile ilgili her konuya hâkim olmalı ve size sunulan soruları açıklıkla cevaplamalı ve savunabilmelisiniz.

 

Tez Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tez yazarken önceden bir plan ve program yapılmalı, konusu belli olan tezin titizlikle özenli araştırmalar sonucu bir iş ortaya konmalıdır. Tez yazım kuralları üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir ve o üniversiteye ait hangi taslak oluşturulduysa ona göre tez yazımı yapılır. Tez yazarken belli başlı bazı genel kurallar vardır bunlar;

Yazı boyutu ve yazı tipi

Genel olarak Times New Roman ve boyutu 12 puntodur. Tek düze bir yazım genel olarak tercih edilir bütün tezin tamamı aynı yazı tipi ve boyutunda olmalıdır.

Satır aralıklarının aynı olması

Yazılan tezin tüm satır aralıkları aynı düzende olması gerekir. Word üzerinden gerekli ayarlamalar yapılmalıdır.

Tez dosyasının iki yana yaslanması

Kurumlar tarafından istenen tez dosyasının görünüm açısından estetik durması için Word üzerinden tüm dosya iki yana yasla olarak ayarlanmalıdır.

Sayfa yapısının kontrol edilmesi

Sayfa yapısı sağdan, soldan, aşağıdan, yukarıdan belirli oranlarda üniversitelerin isteği oranlar verilir.

Alıntıyı direk kopyala yapıştır yapmak

Alıntı olan cümleyi direkt kopyala yapıştır yapmak yerine tek tek yazmak daha doğru sonuç verir.

Başlıkların kalın ve koyu yazılması

Konu başlıkları kalın ve koyu yazılmalıdır ve aynı puntoda olmalıdır. Dikkat çekmesi ve ayırt edici olması açısından önemlidir.

Sayfaların numaralandırılması

Sayfa numaralandırılması genel olarak her üniversite için aynı olmaktadır Word üzerinden sayfa numaraları verilmektedir.

Çizelge ve şekilli numaralandırma

Bu konu çok önemli ve tez yazım kılavuzundan özenle incelenip yapılmalıdır.

Düzenlemelerin en son yapılması

İyi bir taslak hazırlandıktan sonra düzenlemeyi en son aşama aşama yapmak gerekir ki iyi bir tez ortaya çıksın.

 

Tez Konusunu Belirleme

Tez konusunu belirleme tezin yazma sürecindeki belki de en önemli yerdir. Tez konusu belirlerken okuduğunuz bölümde en çok dikkatinizi çeken ilgi duyduğunuz sizin konuyu çalışırken sıkılmadan en zevk aldığınız konuları, ilgi alanlarınızı, küçük notlar şeklinde bir kâğıda alın. Bu alanlarla ilgili hangisinde daha fazla bilgi sahibisiniz yapacağınız çalışma ciddi anlamda topluma ve size bir şeyler katabilir mi bunu sorgulamalı ve ona göre konular arasından bu özelliklere sahip konuları seçmeli bir köşeye ayırmalısınız. Ayrıca kaynak olarak fazla olan konular seçmek sizin için avantaj olacaktır. Tez konusunu seçerken danışman hocanızın alanına giriyor mu bu konuda size destek verebilecek mi bunları göz önünde bulundurmalısınız tezin konusunu daraltmalısınız konuyu daraltırken de hedeflediğiniz kitle nedir? Hangi kurum, kuruluş, topluluk için yapmak niyetindesiniz. Daha önce bu konuyla ilgili herhangi bir çalışma yapılmış mı ona bakılır.

Çalışma hangi seviyede olacak lisans, yüksek lisans veya doktora düzeyinde mi yapılacak ana bakılır. Zaman açısından çalışacağınız konu size uygun mu bunu gözden geçirmeniz gerekmektedir.

 

Tez hangi bölümlerden oluşur?

Önsöz: tezi yazan ve araştıran kişinin iletmek istediği mesajdır.

İçindekiler: tezin önemli başlıkları, bölümleri ve sayfa numaralarını içerir.

Araştırmanın amacı:

Hipotezler:

Araştırmanın önemi:

Tanımlar genel bilgiler:

Kullanılan gereçler ve yöntemler:

Araştırmanın evreni:

Bulgular:

Sonuç:

Özet:

Kaynakça:

Ekler:

Bir Cevap Yazın