İntihal

İntihal

İntihal, bir akademik çalışma yaparken kaynak göstermeksizin başkalarına ait olan çalışmaları kendi düşünceleriymiş gibi yapmış olduğu çalışmaya eklemesidir. Aynı zamanda yararlandığı eserden alıntı yaptığı konuyu tırnak içine almadan, direkt kopyala yapıştır yöntemiyle yazmaktır. Akademik çalışmanın etik boyutu, içerisinde intihal bulunup bulunmadığına göre değerlendirilmektedir. Kavramsal, cümle ve paragraf olmak üzere üç farklı boyutta olabilmektedir. Hangi boyutta olursa olsun intihalin olmaması bir akademik çalışmanın en önemli unsurudur.

Önceden herhangi bir yazının özgün mü yoksa intihal mi olup olmadığını belirlemek oldukça zor bir durum iken şimdi bu konuda destek alınacak programlar geliştirilmiştir. Bunlar iki tane olup, Turnitin ve İthenticate programlarıdır. Bu programlar önümüze sayısal veriler sunarak dünya standartlarında kabul edilen (% 15) yüzdelik derecesini belirlemektedir. % 15’in altında olan çalışmalar intihal olmayıp üstünde olan çalışmalar intihale girmektedir.

Eğer hazırlamış olduğunuz tez, ödev, projelerin özgün olmadığı intihale girdiği konusunda şüpheleriniz var ise Online tez merkezimizden destek alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın